piątek, 1 września 2017

Generator CO2 do akwarium

       Generator CO2 brzmi groźnie? Po co w ogóle to, komu? Gdy posiadasz akwarium zapewne spotkał Cię problem obumierających roślin, które świeżo zakupiłeś.  Źródłem takiego stanu mogą być różne czynniki z mojego doświadczenia wynika, że głównym powodem jest niewystarczająca ilość dwutlenku węgla. Poznałem trzy sposoby zasilania akwarium dodatkowo tym gazem:
1) Bimbrownia - najtańszy sposób, lecz ilość wytwarzanego gazu maleje drastycznie w czasie produkcji, dla mnie zbyt krótko działająca instalacja w stosunku do poświęconego czasu/pieniędzy,
2) Soda i kwasek - metoda stosunkowo tania, możliwość regulacji ilości produkowanego gazu, w tym artykule opiszę ją dokładniej,
3) Butla z CO2 - najdroższa metoda spośród prezentowanych, praktyczne bezobsługowa w czasie eksploatacji, możliwość dokładnej regulacji ilości produkowanego gazu.
      Nie są to jedyne metody dostarczania/produkcji CO2 lecz są one najczęściej spotykane wśród akwarystów. Wybór odpowiedniej metody zależy od preferencji danej osoby. Z uwagi na to, że lubię robić różne urządzenia, wykonałem bimbrownię, która sprawiła, że rośliny rosły w oczach jednak z uwagi na brak regulacji produkcja trwała nie przerywanie. Jest to metoda według mnie najbardziej czasochłonna w przygotowaniu i eksploatacji.
      Zasadniczą przewagę posiada system produkcji, CO2 w oparciu o kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną, składa się z następujących elementów:
- kwasek cytrynowy i soda oczyszczona,
- butelka 1l na kwasek,
- butelka 2l na sodę,
- przewody,
- zawór zwrotny,
- dyfuzor,
- kroplomierz z kroplówki (tj. aparat do przetoczeń infuzyjny),
- statyw dla butelek
       Montaż generatora rozpoczyna się od wykonania statywu. Następnie należy wykonać wiertłem o mniejszej średnicy niż posiadane przewody otwory w korkach i dnie górnej butelki, aby wcisnąć przycięte do odpowiedniej długości przewody. Do uszczelnienia połączeń należy użyć kleju typu kropelka/superglue a następnie kleju/sylikonu o elastycznej konsystencji (ja użyłem dwuskładnikowego poxipolu bezbarwnego). Należy stosować się do zaleceń czasu utwardzania spoiw gdyż wytwarzany gaz jest w stanie rozszczelnić połączenia. Zamocowany zaworek zwrotny blokuje cofnięcie się wody z akwarium. Dyfuzor jest pojemnikiem umieszczonym w akwarium z którego gaz rozpuszcza się w wodzie. Z uwagi na to, że cały projekt jest prototypem oraz jest to wersja nisko budżetowa wykonałem dyfuzor z strzykawki, starej przyssawki oraz opaski zaciskowej; nie stosowałem korka lipowego do rozbijania bąbelków gdyż zwiększałoby to ciśnienie w układzie i mogłoby doprowadzić do rozszczelnienia połączeń. Uważam, że dyfuzor w takiej postaci z włączonym filtrem w zupełności wystarczy do sprawnego mieszania gazu w wodzie.
      Uzbrojenie generatora polega na napełnieniu górnej butelki roztworem kwasku cytrynowego (rozpuszczalność 133g/0,1l w 200C). Dolną butelkę napełnia się sodą wysokość warstwy ok. 1cm. Ustawiając klipsem regulacyjnym czas kroplowania jednocześnie reguluję się ilość produkowanego dwutlenku węgla.
       Mój zestaw: kwasek (1kg) oraz sodę (1kg) zakupiłem na allegro jest to bardziej opłacalne niż zakup małych saszetek w sklepie spożywczym. Dnia 2014.01.22 rozpuściłem 332g kwasku w 400ml wody (ok. 200C), sody wsypałem 300g po kilku kroplach kwasku butelki wypełniły się dwutlenkiem węgla i produkcja rozpoczęła się. Wykonałem zdjęcia roślin mam nadzieję, że po dwóch tygodniach będą widoczne już pierwsze efekty. Produkuję dwutlenek codziennie dawkując po kilkanaście kropel kwasku.
        Trochę teorii na koniec dla dociekliwych. Reakcja, która ma miejsce w generatorze ma postać:
C6H8O7 + 3NaHCO3 -> 3CO2 + 3H2O + C6H5Na3O7
C6H8O7 - kwasek cytrynowy (kwas 2-hydroksy-1,2,3-propanotrikarboksylowy), masa molowa: 192,12g/mol
NaHCO3 - soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) , masa molowa: 84,01g/mol
CO2 - dwutlenek węgla, masa molowa: 44,01g/mol


Schemat ideowy układu
Generator w praktyce, wersja prototypowa
Dobre uszczelnienia połączeń jest kluczowe w procesie produkcji
Dyfuzor strzykawkowy


Rośliny przed dawkowaniem dwutlenku węgla zaczęły obumierać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz